Magiczny 3. miesiąc

Uchodzi za magiczny, otoczony historiami na temat ogromnego kroku milowego w rozwoju Twojego dziecka, wielkiego kroku ludzkości. Fajerwerki, kontakt wzrokowy, serpentyny, symetria ciała, sztuczne ognie, dźwiganie głowy, tort i świeczki. Ale czy faktycznie jest co świętować?

Rodzi się takie niezdarne, w kulkę zwinięte, poddające się całkowicie grawitacji. Jedzenie na żądanie, zmiana pieluchy, chwila z otwartymi oczami, coś tam widzi, ale jakby przez mgłę i oto dorasta do 3 miesięcy i co teraz? Dziecko zmienia się z dnia na dzień i z dnia na dzień dojrzewa i jest coraz mniej od Ciebie zależne droga Mamo. Dlaczego 3 miesiąc uznawany jest za przełomowy i trochę magiczny? Spójrzmy na to od strony fizjoterapeutycznej.

  1. POŻĄDANA SYMETRIA CIAŁA

Spodziewamy się, że Twoje 3 miesięczne dziecko osiągnęło symetrię lub do tej symetrii będzie dążyć. Symetrycznie tzn, że jeśli przeprowadzisz linię od nosa do spojenia łonowego przez pępek i mostek będzie ona równa, a Twoje dziecko swojego tułowia nie będzie wyginało w żadną ze stron. Obserwuj również głowę, która powinna być ustawiona w linii środkowej. Ważna jest też, aby ustawienie obręczy barkowej i biodrowej względem siebie było symetryczne i równoległe. Prosta sprawa. Teraz możesz obserwować swojego malucha i spróbować nie popadać w panikę.

  1. KONTROLI GŁOWY W LINII ŚRODKOWEJ CIAŁA

Wraz z ukończeniem 3 miesiąca spodziewamy się, że głowa Twojego dziecka coraz częściej będzie ustawiona w linii środkowej ciała, a nie spoczywała na jednej czy drugiej stronie. Częściej też Twój maluch będzie opierał swoją brodę o klatkę piersiową, co świadczyć może o wydłużaniu się pewnych grup mięśniowych znajdujących się na szyi czy karku.

  1. ŁĄCZENIE DŁONI W LINII ŚRODKOWEJ CIAŁA

Pewnie zauważyłaś ten przełomowy moment, kiedy Twój maluch zaczyna interesować się swoimi rękami. Na początku się nimi bawi, później kieruje do ust, by pod koniec 3 miesiąca aktywować do tej umiejętności kontrolę wzrokową. Fenomenalnie. Zabawą tą rozwija u siebie linię środkową ciała, którą masz Ty i wszyscy dookoła. Twoje dziecku również zaczyna poznawać swoje ciało i dotyka brzuch, klatkę piersiową, spojenie łonowe, czyli to co jest na długość jego przedramienia i dłoni. Wynika to z tego, że nie zbudował na tyle stabilizacji miednicy oraz barków i zapiera się łokciami o podłoże.

  1. FIKSACJA WZROKU NA PRZEDMIOCIE ORAZ PODĄŻANIE WZROKIEM

Twój maluch najpierw zbudował kontrolę głowy w linii środkowej ciała, by potem móc fiksować wzrok na Twojej twarzy albo zabawkach, które mu pokazujesz. Co więcej uczy się je śledzić w zakresie 180 stopni. Niektórzy mówią tu o „chwytaniu wzrokiem”. Sprawdź to.

  1. KONTROLA I DŹWIGANIE GŁOWY

W leżeniu na brzuchu oczywiście ? Kładąc swojego 3. miesięczniaka spodziewaj się, że będzie unosił głowę nad podłoże w linii środkowej ciała i początkowo może być to około 10 sekund pod kątem 45 stopni. Wraz z wiekiem (?) czas będzie dłuższy, a głowa utrzymywana wyżej. Warto wspomnieć, że umiejętność podnoszenia głowy przez dziecko nie jest skutkiem silnych mięśni szyi i karku, a efektem postępów w centralnej stabilizacji oraz integracji napięcia mięśniowego pomiędzy zginaczami a prostownikami szyi. Do tego należy dodać aktywne odpychanie się od podłoża kończynami górnymi i ot jest kontrola głowy.

I to byłoby na tyle. 5 ważnych punktów w rozwoju 3 miesięcznego malucha. W dobie Internetu pamiętaj, że każdy z nas jest niepowtarzalną indywidualnością, więc i rozwój motoryczny przebiega indywidualnie.


Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.

____________________

L.Eliot, Co tam się dzieje. Media rodzina. Poznań 2010.
M. Matyja, A.Godola, Edukacja sensomotoryczna niemowląt. AWF. Katowice 2009.
Lois Bly, Motor Skills Acquisition in the First Year. Academic Press. United States 2003.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *