Nauka lokomocji to proces. Długi. Żmudny. Zaskakujący….

Zanim dziecko nauczy się przemieszczać, a dokładniej chodzić – musi wstać, innej opcji nie ma. Albo, gdy już chodzi to w jaki sposób może podnieść się do stania? Kiedy dziecko wstaje z klęku jednonóż, a kiedy z niedźwiadka? Zapraszam 🙂

Kiedy dziecko wstaje oraz jak wstają maluchy?

Sposobów jest wiele. To jak wstanie dziecko zależy od tego na jakim poziomie umiejętności motorycznych jest. Czy to są pierwsze próby czy kolejne. Chodzi samodzielnie czy jeszcze nie? Możemy zatem spróbować wyróżnić:

kiedy dziecko wstaje

  1. Wstanie z wykorzystaniem podpory poprzez podciągnięcie się rękami z jednoczesnym wyprostowaniem obu kończy dolnych (ufff ciężko brzmi)

Ten sposób wstawania bardzo kole w oczy rodziców. Często na różnych grupach dla mam widzę pytania „czy dziecko nie wykrzywi sobie nóżek wstając w ten sposób?” Odpowiedź brzmi nie. W sposobie tym do wstawania wykorzystywana jest bardzo duża praca kończyn górnych, ponieważ dziecko w większości podciąga się do stania aniżeli aktywnie pcha w kierunku podłoża. Czy jest w tym coś niepokojącego? I tak i nie. Dlaczego nie? W taki sposób dzieciaki z reguły zaczynają podciągać się do stania. Z czasem rozwijają klęk jednonóż oraz umiejętność wstania z tego klęku i tylko ten sposób będą prezentować. Dlaczego tak? Jeśli dziecko mimo upływających dni, tygodni nadal wstaje w ten sam sposób – powinna zapalić się pomarańczowa lampka. Jeśli dziecko wstając z tej pozycji nie poprawia i nie staje na całych stopach tylko nadal na wierzchach stóp – czerwona lampka. Zatem czujne oko mamy powinno być szeroko otwarte!

  1. Wstanie przez klęk jednonóż

To już kolejny etap wstawania i zostanie z dzieckiem do końca jego dni. My też tak wstajemy ? Mowa o wstawaniu przez klęk na jednej nodze. Jak to wygląda:

zabawa w klęku prostym (na dwóch kolankach) ⇒ przeniesienie ciężaru ciała na np. lewą kończynę dolną przez co do funkcji może zostać uwolniona prawa kończyna dolna ⇒ wyciągnięcie i ustawienie na stopie prawej kończyny dolnej ⇒ przeniesienie ciężaru ciała i pochylenie się w kierunku prawej kończyny dolnej ⇒ odepchnięcie się i bum w górę – stoję!

Początkowo w aktywności tej dzieci są jednostronne, tzn. wstają ciągle przez wyciągnięcie ciągle tej samej nogi. Ważne jest, żeby dziecko wstawało „raz z jednej raz z drugiej nogi”. Nie popadajmy też w skrajność i nie liczmy ile razy w ciągu dnia wstało na lewą, a ile na prawą. Ważne jest, że aktywności wykonuje obustronnie.

  1. Wstanie z kucaka z podporą

To nic innego jak wstawanie poprzez trzymanie się podpory (np. niskiej szafki tv), kucanie po zabawkę, która znajduje się na ziemi i wstawanie bez utraty równowagi i ponownie to samo.


Dzieci często pozostając w pozycji stojącej i trzymając się podpory sprężynują góra-dół, dynamicznie w niewielkich zakresach. Pozwala to dziecku integrować napięcie mięśniowe zginaczy i prostowników w obrębie miednicy i kończyn dolnych.

  1. Wstanie z pozycji niedźwiadka

Pozycja niedźwiadka (z jogi może to być pies z głową w dole). Umiejętność przychodzi ta stosunkowo później, bo dziecko potrzebuje zbudować już pewną stabilizację. Literatura mówi tu o 14-15 miesiącu życia. Aktywność ta wymaga ⇒ umiejętności przeniesienia ciężaru ciała w tył przez cofnięcie miednicy⇒ obciążenia pięt ⇒ wyprostu bioder i wypchnięcia miednicy w przód. O pozycji niedźwiadka i superlatywach tej umiejętności możesz poczytasz TUTAJ

pozycja niedźwiadka

  1. Wstanie z kucaka bez podpory

Albo może raczej zrobienie przysiadu i wstawanie z tego przysiadu? Nie bez przyczyny mówi się, że niemowlęta prezentują idealny przysiad i „siad w tym przysiadzie”

kiedy dziecko wstaje

Umiejętność wstania z przysiadu, zwykle przypada na 18 miesiąc życia. Dziecko w tym okresie charakteryzuje się niezwykłą stabilnością posturalną. Nie sztuką jest wstać z przysiadu! Sztuką jest wstać, nie wywrócić się i pędzić dalej do zabawy!

Jak wygląda postawa dziecka w idealnym przysiadzie? Tak jak na zdjęciu! Każdy z nas to robił! Każdy! Teraz zapewne z mobilnością trochę gorzej i większość zapewne stwierdzi, że to cholernie niewygodna pozycja.

kiedy dziecko wstaje

 Jeśli już jesteśmy przy wstawaniu to warto uzupełnić swoją wiedzę o informacje jak wygląda dziecięcy chód i dlaczego nie powinnaś porównywać go do chodu dorosłych KLIK. Warto też wiedzieć kiedy tak właściwie dziecko zacznie chodzić KLIK

Wstawanie! Zwłaszcza początki są zaskakujące dla rodziców. Wielokrotnie słuchałam opowieści o pierwszym wstaniu w łóżeczku, które jeszcze nie zostało obniżone. Pamiętajcie! Bezpieczeństwo przede wszystkim! ? Zwłaszcza kiedy dziecko wstaje!


Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.

 _____

– M. Matyja, A.Godola, Edukacja sensomotoryczna niemowląt. AWF. Katowice 2009.
– Lois Bly, Motor Skills Acquisition in the First Year. Academic Press. United States 2003

Poprzednie wpisy...

Pamiętaj, że dostępne artykuły mają charakter informacyjny. Ze swoimi wątpliwościami udaj się do odpowiedniego specjalisty. Jeśli chcesz zadać mi pytanie kliknij w przycisk poniżej.