Sztuką dobrej oceny umiejętności niemowlęcia jest patrzenie na niego jako na całość. Patrzenie na dziecko globalnie, a nie tylko lokalnie. Zmierzam do tego, że ocena jednego małego elementu i nie odniesienie jej do całości nie powinna przesądzać o trudnościach rozwojowych. Nie możemy patrzeć na zaciśnięte piąstki u niemowlaka i tylko na nie. Nie możemy wtedy wysnuwać trudnych diagnoz, np. mózgowe porażenie dziecięce czy wzmożone napięcie mięśniowe. Odnieśmy te zaciśnięte piąstki do całości kontroli i jakości wzorca posturalnego dziecka i zastanówmy się na ile jest to normą a na ile rodzajem kompensacji.

 

Czy zaciśnięte piąstki u niemowlaka to problem?

W większości przypadków nie i oceniłabym to jako normę. Dlaczego? Rozwój dziecka jest procesem. Dojrzewanie układu nerwowego wymaga czasu. Wraz z jego dojrzewaniem zmienia się kontrola posturalna i kontrola ruchowa niemowlęcia. No i wiadomo, dystrybucja napięcia mięśniowego. Wraz ze zmianą rozkładu napięcia mięśniowego zmianie ulegać będzie funkcja. Od momentu, gdy nie za bardzo wie co ma zrobić z własnymi rękoma do momentu pełnej zamierzonej manipulacji przedmiotami.

 

napięcie mięśniowe u niemowlaka

 

 

Dlaczego dziecko może zaciskać piąstki?

Zaciśnięte piąstki, a raczej zamknięcie piąstek jest prawidłowością i niemowlę ma do tego święte prawo. Natomiast musi być spełniony jeden warunek – oprócz zaciskania musimy zarejestrować momenty, gdy dziecko ma je otwarte. Gwarantuję Ci, że dziecko prawidłowo i typowo się rozwijające właśnie taki stan prezentuje. Zamyka, otwiera, zamyka, otwiera. Częstość i czas otwierania uwarunkowany jest dojrzałością układu nerwowego.
Dlaczego jeszcze może to robić?

  1. Jako forma kompensacji, stabilizacji obwodowej gdy:
    – pozycja noszenia, którą proponujemy dziecku jest zbyt trudna, nieważne czy przodem do siebie czy przodem do świata,
    – zbyt gwałtownie zmieniamy pozycję dziecka/przekazanie dziecka z rąk do rąk,
    – w niewspierający sposób podniesiemy lub odłożymy dziecko,
    – zmaga się z jakąś trudnością rozwojową, np. hipotonią.
  2. Gdy dziecko jest w nowej, nieznanej, stresującej sytuacji.
  3. Gdy pręży się, płacze, jest niezadowolone.

 

Kiedy i co powinno nas zaniepokoić?

  • gdy dziecko wydaje się całe być sztywne, zaciska piąstki, a żadna siła nie jest w stanie ich otworzyć, zwłaszcza po skończonym 3. miesiącu życia,
  • gdy również przez sen ma zaciśnięte piąstki. Ale uwaga! Nie myl tego ze zwyczajnie zamkniętą dłonią,
  • zaciska piąstki ze schowaniem kciuka wewnątrz dłoni i nie jesteśmy w stanie wyciągnąć kciuka ze środka i otworzyć dłoni,
  • dziecko krzyżuje nóżki, pręży się,
  • gdy pielęgnacja dziecka sprawia nam trudności (zmiana pieluszki, otwarcie rączek i umycie wewnątrz, rozebranie, ubranie).

 

Zamknięte piąstki jak widzisz są pewną fizjologią i w większości przypadków nie powinniśmy się martwić. Jeśli natomiast masz obawy, bo maluch zbyt rzadko je otwiera zasięgnij porady specjalisty. A jeśli chcesz wiedzieć kiedy niemowlę zacznie wyciągać rączki do zabawek i bawić się nimi to zachęcam do przeczytania TEGO wpisu.

Pamiętaj, że dostępne artykuły mają charakter informacyjny. Ze swoimi wątpliwościami udaj się do odpowiedniego specjalisty. Jeśli chcesz zadać mi pytanie kliknij w przycisk poniżej.