Witajcie 🙂
Dziś trochę ciekawostek oraz takich „oczywistych oczywistości”. Zapraszam 🙂
- STOPY KSZTAŁTUJĄ SIĘ OD CHWILI NARODZIN!…a nie dopiero wtedy, gdy dzieciaczki zaczynają samodzielnie chodzić 🙂
Tu najważniejsza jest swoboda ruchu i umożliwianie ruchu. Przesiadywanie dziecka w foteliku samochodowym, bujaczku-leżaczku czy ciągłe noszenie dziecka nie daje mu możliwości ruchu. Aktywności takie jak pocieranie stopa o stopę, chwytanie stóp, branie ich do buzi, uderzanie stopami o podłogę, zapieranie się i odpychanie, czołganie się, robienie „niedźwiedzi”, mostków, czworakowanie i bujanie się w czworakach, w końcu wstawanie, chodzenie bokiem przy meblach, „przysiady” przy meblach aż do samodzielnej lokomocji to czas dziecka na budowanie aktywnej stopy. Stopa aktywna to stopa zbierająca doświadczenia ruchowe, ale również te sensoryczne. Może zatem warto zastanowić się nad zdjęciem skarpety i tego nieszczęsnego ozdobnego buta niemowlakowi? 🙂
Czy wiesz, że podczas raczkowania u dziecka kształtują się ruchy prostowania biodra w jego ustawieniu pośrednim wraz ze zgięciem podeszwowym stopy i jej supinacją, a dzięki temu rozwija się górny staw skokowy?
Czy wiesz, że w pozycji półklęcznej oraz podczas odstawiania nogi w bok – jeszcze bez większego obciążenia – kształtowane jest zgięcie grzbietowe stopy wraz z supinacją?
DOBRY TŁUSZCZYK
Istnieje coś takiego jak poduszka tłuszczowa lub, profesjonalnie,j podściółka tłuszczowa Spitzy’ego. Znajduje się ona po stronie przyśrodkowej stopy. Dzięki niej zwiększa się powierzchnia nośna stopy i redukcji ulega wielkość i siła nacisku na powierzchnię. Podściółka ta zanika w 4-5 roku życia.
OD CHWYTU DO PODPORU
Odruch chwytny stóp jest wrodzony i trwa przez pierwszy rok życia. Zanika w trakcie chodzenia, podczas fazy przetaczania oraz w staniu na palcach. W 6/7 miesiącu życia spodziewamy się w pełni wykształconej funkcji chwytnej stóp. Podczas chwytania przedmiotu stopami (np. tych owalnych) obserwuje się obciążanie brzegu bocznego stopy, a brzeg przyśrodkowy ulega uniesieniu.
Funkcja podporowa stopy kształtuje się dopiero wtedy, gdy niemowlak potrafi utrzymywać pozycję leżenia bokiem. Pozostając w pozycji bocznej niemowlak nie tylko obciąża stopę, ale jednocześnie wzmacnia mięśnie, które ją w tej pozycji przytrzymują i przygotowuje ją do stania.
PŁASKA STOPA
Kościec stopy składa się z 26 niewielkich kości. Prawidłowe ustawienie i utrzymanie nich jest możliwe dzięki sprawnym funkcjonowaniu mięśni i więzadeł. Zanim jednak do tego dojdzie obserwujemy fizjologiczne płaskostopie. Chodzenie boso jest najlepszym treningiem dla stopy.
Czy wiesz, że stopa składa się z 33 stawów, 107 więzadeł, a do kości w obrębie stopy przyczepia się 20 mięśni?
NA PALUSZKACH
Stanie na palcach stymuluje tworzenie się wysklepienia podłużnego i poprzecznego stopy, dlatego jest dobrym sposobem kształtowania się wysklepienia w przypadku czynnościowej stopy płasko-koślawej
Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.