Jak uspokoić niemowlaka?

jak uspokoić niemowlaka

 

Coraz częściej mówi się o przestymulowaniu dzieci. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że niemowlę czy małe dziecko zwyczajnie i fizjologicznie może nie radzić sobie z nadmiarem bodźców. Czym jest przestymulowanie  przeczytasz  TUTAJ. W dzisiejszym tekście chcę przedstawić Ci kilka sposobów, które będą odpowiadać na pytanie – jak uspokoić niemowlaka? Sposoby te wykorzystują naturalne mechanizmy samoregulacyjne niemowląt, ale zanim to zastanówmy się czym jest samoregulacja.

 

Samoregulacja to zdolność organizmu do adekwatnego reagowania na otoczenie oraz wracania do stanu równowagi, gdy nie jest on zagrożony.

 

Czy dzieci rodzą się z samoregulacją? W pewnym sensie tak, ponieważ korzystają z pełnego wachlarza samoregulowania się z użyciem własnego ciała. Mowa tu o np. ciumkaniu bez smoczka, wydawaniu powtarzających się stereotypowych dźwięków, mruczeniu, ssaniu opróżnionej piersi mamy, kciuka, palca, fragmentu dłoni. Jednym słowem – radzą sobie bez naszych interwencji.

 

Jak uspokoić niemowlaka? Jak pomóc mu się wyciszyć?

Czasem jednak zdarza się tak, że maluch nie jest w stanie wyregulować się sam. Wtedy rodzic zwykle wjeżdża z ciężką artylerią – szumiś, suszarka, okap, odkurzać, intensywne bujanie w kołysce/gondoli, spowijanie, smoczek, skakanie na piłce itp. Na pewno to znasz. Ja też to znam. Natomiast warto pamiętać, że początkowo maluchy regulują emocje w kontakcie z wyregulowanym dorosłym, tzw. koregulacja. Dzieje się tak, ponieważ regulacja emocji oparta jest o zbudowaną więź między dzieckiem a osobą dorosłą. Dostępny i wyregulowany rodzic dający poczucie bezpieczeństwa to skarb dla małego dziecka. Wyregulowany czyli spokojny w tej niespokojnej sytuacji. Maluch nie wyciszy się, gdy sami jesteśmy poddenerwowani zaistniałą sytuacją.

 

A co jak samo przytulanie nie działa?

Warto wtedy skorzystać z prostych stymulacji. Świetnie sprawdza się:

  • mruczenie, które wytwarza wibracje działające kojąco na dziecko,
  • nucenie piosenek (ale mruczenie też) w rytm ¾ (wszelkiej maści walczyki i kujawiaki),
  • balansowanie na piłce rehabilitacyjnej poprzez ruch własną miednicą na boki lub kręcenie ósemek. Skakanie sobie darujmy,
  • „przysiady” poprzez uginanie kolan w niewielkim zakresie i z małą częstotliwością (1 „przysiad” na 2-3s, nie częściej).

 

Skorzystaj z moich propozycji, ale pamiętaj o kilku sprawach:

  • małe dzieci regulują się do opiekuna,
  • nawiązaniu kontaktu wzrokowego z dzieckiem,
  • stymulowaniu jednego zmysłu dziecka,
  • bycia samemu wyregulowanym w myśl zasady – tylko spokój nas uratuje.

 

______________

Stein A. Dziecko z bliska, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2019
Biel L. Integracja sensoryczna. Skuteczne strategie w terapii dzieci i nastolatków. Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2015
notatki własne ze szkolenia Dobry Start Dziecka

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *