pozycja niedźwiadka

 


Jestem niedźwiedziem!

Dziś będzie krótko, mniej tekstu, więcej grafik. Ten sposób przekazywania przeze mnie wiedzy też lubicie, więc zapraszam 🙂 Zaczynajmy 🙂

Pozycja niedźwiadka to bardzo spektakularna poza, którą przyjmuje maluszek. Niektórych rodziców potrafi zaniepokoić. Obawiają się, że dziecko może zrobić sobie krzywdę tymi dziwnymi wygibasami. Nic bardziej zgubnego. To jak najbardziej fizjologiczna pozycja, spodziewana w rozwoju malucha. Kiedy możemy się jej spodziewać, po co jest ta pozycja oraz co z niej może dalej wykombinować maluszek o tym dziś. Gorąco zapraszam ?


Jak wygląda pozycja niedźwiadka?

1. Wersja podstawowa.

Spójrz na zdjęcie niżej. Fajne, prawda? Stopy i dłonie oparte o podłoże, miednica w górze, bo już potrafi unieść ją przeciwko grawitacji i heja!

(źródło: World of Moms)


2. Wersja hard level – niedźwiedź na głowie.

(źródło: shutterstock.com)

W tym przypadku stres rodzica potrafi sięgnąć zenitu. Ok, miejmy maluszka na oku, ale bez paniki. Ot wymyślił sobie, że oprócz opierania się na stopach i dłoniach można oprzeć się na głowie. Taki tam dodatkowy punkt stabilizacji, nic więcej.


3. Chodzący niedźwiedź.

Moja mama skomentowała to „do biegu, gotowi, start” i faktycznie trochę wygląda jakby maluch ustawał się w blokach startowych. Chodzenie w pozycji niedźwiadka to umiejętność starszych dzieci. Literatura mówi tu o 9-10 miesiącu życia.


4. Niedźwiedź pompka.

(źródło: steemit.com)

…albo niedźwiedź deska. Całkowicie wyprostowane kolanka, stopy mogą albo i nie być zadarte paluszkami o podłoże i prawdziwy crossfiter, prawda? 🙂


Po co jest pozycja niedźwiadka?

Po to, żeby przygotować swoje ciało do kolejnych aktywności ruchowych. Spójrz na grafikę niżej. Wszystko powinno być jasne ?


Kiedy dziecko przyjmuje pozycję niedźwiadka?

Pozycję tę maluszki zwykle przyjmują w okolicy 8 miesiąca życia. Przyjmują ją i utrzymują przez chwilę, ponieważ jeszcze nie wiedzą co więcej można z niej wyczarować. Jedną z prób kombinowania jest również „stawanie” na głowie, które pokazałam Wam wcześniej oraz pochylanie głowy i zerkanie w kierunku pępka.

Z pozycji niedźwiadka dziecko może przyjąć pozycję czworaczą, jeśli zegnie kolana oraz wyprostuje łokcie i z powrotem. Może również zwyczajnie położyć się na brzuchu.

Starsze dzieciaki, tj. 9-10 miesięczne potrafią chodzić w pozycji niedźwiadka. Jest to przejściowy sposób lokomocji, bo niebawem przed nim czworakownie i tutaj zacznie się prawdziwy szał ?

Dzieciaki jeszcze starsze tj. 14-15 miesięczne potrafią wstać z pozycji niedźwiadka, co jest już bardzo trudną sztuką. Wymaga to bardzo dobrej stabilizacji centralnej, umiejętności obciążania pięt, przenoszenia ciężaru ciała w tył, aktywnego wyprostu bioder. Na to ma jeszcze bardzo dużo czasu.

HejHo!


Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.

Poprzednie wpisy...

Pamiętaj, że dostępne artykuły mają charakter informacyjny. Ze swoimi wątpliwościami udaj się do odpowiedniego specjalisty. Jeśli chcesz zadać mi pytanie kliknij w przycisk poniżej.