Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty i czy w ogóle warto się do niego udać? Czy warto iść profilaktyczne czy dopiero jak coś faktycznie nas niepokoi? O tym dziś 🙂
„Dlaczego się spotykamy?” To pierwsze pytanie, które zdaje rodzicom pojawiającym się w moim gabinecie. To również moje ulubione pytanie 🙂 Odpowiedzi bywają różne. Czasem pojawia się informacja, że położna lub lekarz zalecił wizytę, bo dziecko…. (i tutaj informacja co dolega dziecku) lub rodzica coś niepokoi. Przyznam szczerze, że bardzo mało jest wizyt kontrolnych w pierwszych 3. miesiącach życia dziecka. Kontrolnych, tzn. sprawdźmy czy wszystko w porządku, czy dobrze się rozwija. To bardzo źle, bo im wcześniej wyłapiemy pewne nieprawidłowości tym większa korzyść dla dziecka. Nie będę ukrywać też, że rehabilitacja z dzieckiem w pierwszych miesiącach jest znacznie prostsza i szybciej przynosi efekty niż z dzieckiem czworakujacym czy chodzącym.
Co zwykle niepokoi rodziców i słusznie, że niepokoi:
- -dziecko nie lubi leżeć na brzuchu (w pierwszych 3 miesiącach),
- ma ciągle i silnie zaciśnięte piąstki,
- jest nieodkładalne,
- preferuje jedną stronę ciała,
- podczas leżenia na plecach nadmiernie się pręży i odgina głowę do tyłu,
- nie wyciąga rąk do zabawek (po 3 miesiącu życia),
- „krzywo” leży, wygina się w rogalik,
- nie trzyma głowy (po 3. miesiącu życia),
- nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z rodzicem,
- ma spłaszczoną jedną stronę główki,
- nie obraca się lub obraca się tylko na jedną stronę,
- nie lubi rozbierania/ubierania, wzdryga się na dotyk, różne faktury (np. ręcznik, kocyk),
- osiągnęło pewną umiejętność ruchową i straciło ją po pewnym czasie,
- nie osiąga kolejnych kroków rozwojowych (tj. samodzielnego siadu, czworakowania, stania, chodzenia).
Pamiętajmy, że fizjoterapeuta nie tylko jest od „naprawiania” tego co się popsuło (ależ pięknie opisałam swój zawód), ale również od doradzania i wspierania rozwoju. Terapeuta specjalizujący się w pracy z najmłodszymi ma ogromną wiedzę na temat czynności pielęgnacyjnych, tzn. dobrego podnoszenia, noszenia i odkładania dziecka, przewijania, wkładania/wyciągania z fotelika, przekazywaniem dziecka drugiej osobie. Warto udać się do specjalisty po taki mini instruktaż, ta wiedza jest nieoceniona i zaowocuje na przyszłość. Jeśli właśnie jesteś przed pierwszą wizytą fizjoterapeutyczną to odpowiednio się przygotuj i odśwież troszkę pamięć. W TYM wpisie dowiesz się co warto zabrać ze sobą i o czym pamiętać.
Przyznam szczerze, że bardzo smuci mnie fakt, że tak mało jest rodziców przychodzących do fizjoterapeuty ot tak. Rodzice odwiedzają ortopedów, pediatrów, przychodzi położna środowiskowa. Może warto do tego wpisu specjalistów na stałe dołączyć fizjoterapeutów dziecięcych? Dlaczego w większości rodzic szuka pomocy, gdy faktycznie coś się dzieje, a nie kontroluje rozwoju swojego dziecka od narodzin? Pierwsze 3 miesiące życia są ważne, rzekłabym że najważniejsze i fajnie byłoby zapewnić dziecku dobry start.
PS. Jeśli nie wiesz dlaczego 3 miesiąc jest miesiącem magicznym w rozwoju dziecka to możesz przeczytać o tym TUTAJ
Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.