Uchodzi za magiczny, otoczony historiami na temat ogromnego kroku milowego w rozwoju Twojego dziecka, wielkiego kroku ludzkości. Fajerwerki, kontakt wzrokowy, serpentyny, symetria ciała, sztuczne ognie, dźwiganie głowy, tort i świeczki. Ale czy faktycznie jest co świętować?
Rodzi się takie niezdarne, w kulkę zwinięte, poddające się całkowicie grawitacji. Jedzenie na żądanie, zmiana pieluchy, chwila z otwartymi oczami, coś tam widzi, ale jakby przez mgłę i oto dorasta do 3 miesięcy i co teraz? Dziecko zmienia się z dnia na dzień i z dnia na dzień dojrzewa i jest coraz mniej od Ciebie zależne droga Mamo. Dlaczego 3 miesiąc uznawany jest za przełomowy i trochę magiczny? Spójrzmy na to od strony fizjoterapeutycznej.
- POŻĄDANA SYMETRIA CIAŁA
Spodziewamy się, że Twoje 3 miesięczne dziecko osiągnęło symetrię lub do tej symetrii będzie dążyć. Symetrycznie tzn, że jeśli przeprowadzisz linię od nosa do spojenia łonowego przez pępek i mostek będzie ona równa, a Twoje dziecko swojego tułowia nie będzie wyginało w żadną ze stron. Obserwuj również głowę, która powinna być ustawiona w linii środkowej. Ważna jest też, aby ustawienie obręczy barkowej i biodrowej względem siebie było symetryczne i równoległe. Prosta sprawa. Teraz możesz obserwować swojego malucha i spróbować nie popadać w panikę.
- KONTROLI GŁOWY W LINII ŚRODKOWEJ CIAŁA
Wraz z ukończeniem 3 miesiąca spodziewamy się, że głowa Twojego dziecka coraz częściej będzie ustawiona w linii środkowej ciała, a nie spoczywała na jednej czy drugiej stronie. Częściej też Twój maluch będzie opierał swoją brodę o klatkę piersiową, co świadczyć może o wydłużaniu się pewnych grup mięśniowych znajdujących się na szyi czy karku.
- ŁĄCZENIE DŁONI W LINII ŚRODKOWEJ CIAŁA
Pewnie zauważyłaś ten przełomowy moment, kiedy Twój maluch zaczyna interesować się swoimi rękami. Na początku się nimi bawi, później kieruje do ust, by pod koniec 3 miesiąca aktywować do tej umiejętności kontrolę wzrokową. Fenomenalnie. Zabawą tą rozwija u siebie linię środkową ciała, którą masz Ty i wszyscy dookoła. Twoje dziecku również zaczyna poznawać swoje ciało i dotyka brzuch, klatkę piersiową, spojenie łonowe, czyli to co jest na długość jego przedramienia i dłoni. Wynika to z tego, że nie zbudował na tyle stabilizacji miednicy oraz barków i zapiera się łokciami o podłoże.
- FIKSACJA WZROKU NA PRZEDMIOCIE ORAZ PODĄŻANIE WZROKIEM
Twój maluch najpierw zbudował kontrolę głowy w linii środkowej ciała, by potem móc fiksować wzrok na Twojej twarzy albo zabawkach, które mu pokazujesz. Co więcej uczy się je śledzić w zakresie 180 stopni. Niektórzy mówią tu o „chwytaniu wzrokiem”. Sprawdź to.
- KONTROLA I DŹWIGANIE GŁOWY
W leżeniu na brzuchu oczywiście ? Kładąc swojego 3. miesięczniaka spodziewaj się, że będzie unosił głowę nad podłoże w linii środkowej ciała i początkowo może być to około 10 sekund pod kątem 45 stopni. Wraz z wiekiem (?) czas będzie dłuższy, a głowa utrzymywana wyżej. Warto wspomnieć, że umiejętność podnoszenia głowy przez dziecko nie jest skutkiem silnych mięśni szyi i karku, a efektem postępów w centralnej stabilizacji oraz integracji napięcia mięśniowego pomiędzy zginaczami a prostownikami szyi. Do tego należy dodać aktywne odpychanie się od podłoża kończynami górnymi i ot jest kontrola głowy.
I to byłoby na tyle. 5 ważnych punktów w rozwoju 3 miesięcznego malucha. W dobie Internetu pamiętaj, że każdy z nas jest niepowtarzalną indywidualnością, więc i rozwój motoryczny przebiega indywidualnie.
Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.
____________________