Mamo, ja pływam

 

Z życia gabinetu:

– Co potrafi leżąc na brzuchu? Czy sięga po zabawki?

– Tak sięga.

– Pływa?

– Tak chodzimy na basen, bardzo lubi te zajęcia.

Kurtyna.

 

Czy o takie pływanie chodziło? No niekoniecznie. Może źle sformułowałam pytanie, albo rodzic nie wiedział o co mi chodzi. Jest również inna opcja –  nie zna tej aktywności dziecka, bo jest świeżo upieczonym rodzicem, albo mówi na to samolocik (bo tak też potocznie tę umiejętność dziecka nazywają rodzice). O co chodzi i o czym mowa, o tym dziś ?

Pływanie, bo tak potocznie nazywa się ta umiejętność to aktywność, której spodziewamy się u niemowląt od 5. miesiąca życia. Jak to wygląda?

Właśnie tak. Niemowlę robi samolocik. Haha. Mamy starszych dzieciaków pewnie pamiętają jak ich brzdąc wykonywał takie wygibasy i same do końca nie były pewne czy to dobrze czy źle. To jest najbardziej ekspresyjna aktywność jaką prezentuje dziecko w pierwszym półroczu, również moja ulubiona i jak najbardziej prawidłowa.

Spójrz na grafikę niżej:

 

niemowlę robi samolocik

Podczas leżenia na brzuchu niemowlę w pewnym momencie odrywa ręce i nogi w górę, w ten sposób, że:

  1. Głowa jest uniesiona wysoko
  2. Obserwujemy bardzo długą szyję.
  3. Kończyny górne ustawione są w zgięciu i odwiedzeniu w stawach ramiennych, łokcie zgięte.
  4. Łopatki w retrakcji (bardzo blisko siebie, ściągnięte w tył).
  5. Kończyny dolne silnie wyprostowane (często obserwuje się zgięcie podeszwowe stóp i palców).
  6. Tułów mocno wygięty, odchylony w tył.

 

A co z zakończeniem?

Aktywność pływania powinna zakończyć się dwojako:

a) podporem na przedramionach z przodu,

b) podporem na dłoniach z wyprostem stawów łokciowych (na otwartych lub zamkniętych piąstkach; otwarte piąstki w podporze pojawiają się najczęściej u dzieciaków rozpoczynających czworaki).

Wraz z upływem czasu oraz doskonaleniem przez dziecko aktywności pływania niemowlę powinno kończyć tę aktywność podporem na dłoniach z wyprostowanymi stawami łokciowymi (podpór z przodu). Czasem dzieci tak silnie kończą aktywność podporu, że potrafią odepchnąć się do tyłu. ?

 

PO CO?

Co daje dziecku aktywność pływania?

  1. Ogromną integrację napięcia mięśniowego pomiędzy prostownikami i zginaczami.
  2. Aktywność całego ciała w symetrii.
  3. Przygotowanie do obronnego podporu (jest to pożądana aktywność ? w skrócie, gdy się potykasz albo tracisz równowagę automatycznie wyciągasz ręce np. w przód – jest to obronny podpór)
  4. Jest to aktywność proprioceptywna wpływająca na czucie głębokie i tym samym lepsze czucie swojego ciała i rozwój schematu ciała.
  5. Lokalizację środka ciężkości w okolicy lędźwiowej.
  6. Rozwijanie reakcji równoważnych na zmianę ze wspomnianym wcześniej obronnym podporem.
  7. Aktywizację mięśni pośladkowych, co wpływa na stabilizację miednicy.
  8. Ogromną radość. ?

I tak to jest z tymi maluchami. Chcesz, żeby leżał na brzuchu, podpierał się na przedramionach, a on bach bach, w górę wszystkie kończyny i płynie. Niech płynie, bo jest to dla niego bardzo ważne. Nie mniej jednak jeśli niepokoi Ciebie coś w tym całym pływaniu i tym całym samolociku zgłoś się do specjalisty, niech rozwieje Twoje wątpliwości. Zestresowana matka to zestresowane dziecko, pamiętaj. 🙂


Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *