Zanim przejdziesz do czytania! Przestań panikować i wrzucać swoje dziecko w ramy czasowe. To nie jest żaden wyznacznik. Jest to zupełnie poglądowe i dla tego poglądu zostało stworzone. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualny dla niego tempie. Dzieci nie trzeba uczyć aktywności ruchowych (np. siadanie, pełzanie, chodzenie), bo mają to zaprogramowane. Tak zaprogramowane. Genetycznie w dodatku
Pamiętaj też, że jeśli coś niepokoi Ciebie w rozwoju Twojego dziecka to udaj się do specjalisty! Nie szukaj rad na grupach i forach dla mam. Większa część z nich nie ma medycznej wiedzy w tym temacie. Intuicja Matki to święta rzecz i ja w nią wierzę. Mimo, że matką nie jestem. Jeszcze 🙂
#hejhoorozwoju
Zatem jeśli mamy już ustalone pewne sprawy przejdźmy do rozwoju ruchowego dziecka!
7.MIESIĄC ŻYCIA
- Spodziewamy się, ze 7 miesięczne dziecko jest dość aktywnym szkrabem i rzadko spędza czas leżąc na plecach lub brzuchu. Zwykle kombinuje i uczy się nowych aktywności będąc w ciągłym ruchu.
- Pojawiają się pivoty, czyli nic innego jak przemieszczanie się wokół własnej osi lub niektórzy nazywają to obrotami wokół osi pępka.
- W tym okresie dzieci podciągają się do siadu. Na pewno spotkałaś się z tym, że spędzając czas z dzieckiem próbuje on chwycić za Twoje palce i siąść. Często dzieci chwytają pałąk w wózku, obrus na stole.
- Pojawia się pozycja niedźwiadka lub „psa z głową w dole” jeśli posłużymy się pojęciami z jogi, które dużo osób kojarzy. Spora część dzieci, próbuje stawać na głowie szukając dodatkowej stabilizacji dla swojego ciała
- Maluchy wykonują pierwsze próby pełzania do przodu. ?
8.MIESIĄC ŻYCIA
- Doskonalenia pozycji niedźwiadka, o której wspominałam ostatnio. Z jogi to będzie pies z głową w dole ? Z pozycji tej dziecko może przejść do czworaków (jeśli bardziej pcha w podłoże rączkami) lub położyć się na brzuchu, jeśli pcha mocniej nogami.
- Tak, może pojawić się pozycja czworacza i balans w tej pozycji w przód, w tył oraz raczkowanie i czworakowanie. Znacie różnicę między czworakowaniem i raczkowaniem oraz od czego ona zależy? Może to pomysł na wpis? Hmm? ?
- Pozycja czworacza to również pozycja wyjściowa do siadu oraz do klęku na piętach, ale to już trudniejsza aktywność, na którą przyjdzie jeszcze czas.
9.MIESIĄC ŻYCIA
- Znów ten niedźwiadek! Na pewno nie jesteście zaskoczeni! Widzieliście chodzące dzieciaki w pozycji niedźwiadka? No, prawie wszystkie ogarniają tę aktywność. Właśnie mniej więcej w tym okresie spodziewamy się chodzącego niedźwiadka!
- Wstawanie z klęku obunóż. Tak, obunóż. Zwykle wstają zapierając się na grzbietach stóp i hops w górę. To zwykle kole w oczy rodziców. Niepotrzebnie, bo powinno niebawem samoistnie zostać zamienione na wstawanie z klęku jednonóż.
- Zabawy w klęku prostym, na obu kolanach.
- Próby chodzenia bokiem krokiem odstawno-dostawnym wzdłuż mebli, ścian i czego popadnie.
Jak Wasze szkraby?
Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.