wysoki podpór

 

W całym repertuarze aktywności niemowlęcia najbardziej oczekiwane są: obroty, siadanie, czworakowanie, chodzenie. Wysoki podpór jest jakoś tak pomijany. Rodzic często nie zauważa, że dziecko wykonuje/nie wykonuje tej aktywności. Pewnie dlatego, że w sumie to jest mało atrakcyjna i nic takiego spektakularnego się nie dzieje. Błędem bym tego nie nazwała, ale pewnym zaniedbaniem już tak. Czytaj dalej i dowiedz się dlaczego tak myślę.

O jakiej aktywności mowa?

Dokładniej o takiej jak na zdjęciu niżej. Tadaam. Poznaj wysoki podpór. Taka tam „kobra” z jogi.

Wysoki podpór pojawia się zwykle pod koniec 6 miesiąca życia. Często poprzedzony jest umiejętnością pływania (o pływaniu pisałam TUTAJ), które w początkowym etapie kończy się podporem niskim na przedramionach. W dalszym rozwoju dziecka spodziewamy się, że pływanie będzie kończyło się podporem wysokim tak jak na zdjęciu wyżej.

Charakterystyczne…cechy:

wysoki podpór

Spójrz na zdjęcie wyżej i wszystko będzie jasne. Tak, tak. Pupa nisko, reszta ciała wysoko z gałkami ocznymi ustawionymi równolegle do podłoża. Proste. W dotychczasowym rozwoju dziecka już z jednym podporem się na pewno spotkałaś i był to podpór niski. Spójrz na kolejne zdjęcie, które przedstawia porównanie podporu niskiego i wysokiego. To tylko w ramach przypomnienia, a wpis o niskim podporze na pewno niebawem się pojawi. 🙂

wysoki podpór

Po co dziecku jest wysoki podpór?

 Właśnie po to. Chyba zauważyliście już, że grafiki są moim ulubionym sposobem przekazywania wiedzy 🙂

wysoki podpór

 

Wysoki podpór to nie tylko wyprostowane stawy łokciowe podczas aktywności leżenia na brzuchu. Na aktywność tą trzeba spojrzeć globalnie i tutaj robi już się znacznie ciekawiej, bo…podczas wysokiego podporu następuje:

  1. Dalsze wydłużanie mięśni szyi i obręczy barkowej.
  2. Stabilizacja łopatek na ścianie klatki piersiowej.
  3. Ślizg łopatek po ścianie klatki piersiowej.
  4. Stabilizacja obręczy barkowej.
  5. Rozwijanie umiejętności utrzymywanie ciężaru ciała na wyprostowanych kończynach górnych oraz w dalszym etapie umiejętność przenoszenia ciężaru ciała na jedną z kończyn górnych, a drugą sięganie po zabawek bez przewrócenia się.
  6. Wyprost stawów biodrowych (pierwszy globalny wyprost tułowia w tym wyprost bioder nastąpił podczas aktywności pływania, o której już wcześniej pisałam).
  7. Wyprost stawów biodrowych to bardzo silne napięcie mięśni pośladkowych, czyli jednych z najważniejszych mięśni posturalnych.
  8. Rozwijanie podporu na dłoniach i tym samym wpływ na rozwój łuków dłoni (tak, dłoń tak jak stopa posiada łuki).
  9. Wpływ na lokalizowanie środka ciężkości tułowia w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
  10. Rozwój stabilizacji centralnej.

Do jakich innych aktywności ruchowych przydaje się dziecku wysoki podpór?

Pierwsze co nasuwa się każdemu rodzicowi to czworakowanie i to jest fakt niezaprzeczalny. Kolejne co często wpada do głowy to siad skośny i wszelkiego rodzaju transfery z i do pozycji, czyli np. z siadu skośnego do czworaków i odwrotnie. Wysoki podpór to również przygotowanie do obronnego podporu. To nic innego jak wyciągnięcie rąk do przodu w wyniku nagłej utraty równowagi.

Prawidłowa kontrola obręczy  barkowej to również:

  1. Dysocjacja głowy względem kończyn dolnych (potrafię niezależnie ruszać głową, a nadal jestem w wysokim podporze i nie wywracam się).
  2. Dysocjacja pomiędzy kończynami górnymi (potrafię niezależenie podpierać się na jednej ręce, a drugą bawić się zabawką i nie wywracam się).
  3. Miednica niemalże przyklejona do podłoża.
  4. Dysocjacja pomiędzy obręczą barkową a biodrową (potrafię niezależnie podpierać się na jednej ręce, drugą sięgać po zabawkę, nie wywracam się, a moja miednica stabilnie leży na podłożu).

Co jeśli dziecko nie pokazuje nam tej aktywności?

Zawsze warto zastanowić się dlaczego dziecko nie rozwija tej umiejętności. Czy podczas zabaw na podłodze ma możliwość przyjęcia tej pozycji czy raczej bawi się tylko leżąc na plecach i zwykle raczej ciągnie zabawki wiszące nad nim. Jeśli jest to ta druga opcja to zachęcam do układania dziecko na brzuchu.

Jak zachęcić dziecko do tej aktywności?

Sposobów jest dużo i niektóre dostosowane do Twojego dziecka na pewno pokaże Ci fizjoterapeuta podczas wizyty kontrolnej. Tak, pójdź do niego i dowiedz się czy wszystko jest w porządku i jak masz zachęcić dziecko do tej aktywności. To na pewno sprawi, że będziesz spokojniejsza, a Twoje dziecko zyska w rozwoju.

CIEKAWOSTKA

Dziecko może przesuwać się do tyłu w wysokim podporze. Lądowanie z pływania może tak silnie pchnąć w podłoże co wpłynie na to, że dziecko przesunie się do tyłu.


Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.

Poprzednie wpisy...

Pamiętaj, że dostępne artykuły mają charakter informacyjny. Ze swoimi wątpliwościami udaj się do odpowiedniego specjalisty. Jeśli chcesz zadać mi pytanie kliknij w przycisk poniżej.