Unoszenie nóżek ponad podłogę krok po kroku.

niemowlę łapie swoje stópki

Unoszenie nóżek ponad podłoże to nieodzowny etap rozwoju każdego niemowlęcia. Nie lada zachwyt wzbudza moment, gdy niemowlę łapie swoje stópki i bierze je do buzi. Większość z nas myśli wtedy – ile bym dał, by być taki gibki i rozciągnięty. Możemy się pocieszać, że kiedyś to potrafiliśmy 🙂 W dzisiejszym wpisie chcę przybliżyć Ci jak krok po kroku wygląda budowanie aktywności antygrawitacyjnej kończyn dolnych i miednicy w poszczególnych miesiącach podczas leżenia na pleckach. Co sprawia, że niemowlę łapie swoje stópki, kolanka i unosi je ponad podłoże. Kiedy spodziewamy się, że zacznie łapać kolanka, a kiedy stopy?

Kiedy niemowlę łapie swoje stópki – rozwój miesiąc po miesiącu.

Pierwsze aktywności antygrawitacyjne miednicy i kończyn dolnych możemy zaobserwować w okolicy 3 miesiąca życia dziecka. Mowa o aktywności widocznej na rycinie niżej.

niemowlę łapie swoje stópki

Rycina 1

Nie wiem czy zauważyłaś, dużo aktywności motorycznych kręci się wokół właśnie tego 3 miesiąca życia dziecka. To taki magiczny moment. Krótki wpis właśnie o nim przeczytasz TUTAJ.

Wróćmy do ryciny.

Jeśli pamiętasz ostatni wpis o wyciąganiu rączek do zabawek, to wiesz, że w tym okresie dziecko ruchowo poprzez kończyny górne poznaje swoje ciało. Dotyka swojej głowa, twarzy, wkłada rączki do ust, bawi się nimi. Dotyka również klatki piersiowej, brzucha i spojenia łonowego. Uzyskanie odpowiedniej kontroli obręczy barkowej bezpośrednio wpływa na budowanie stabilizacji miednicy w płaszczyźnie strzałkowej. To sprawia, ze maluszek potrafi unieść ją ponad podłoże.

Na tym etapie różnorodność ruchowa nóżek jest duża. Dziecko 3 miesięczne podczas leżenia na pleckach może:

  • unosić je ponad podłoże zgięte w kolanach,
  • opierać je o podłoże na zewnętrznych krawędziach stóp,
  • kopać naprzemiennie uniesionymi ponad podłożem.

4 miesięczny maluszek ma możliwość unoszenia miednicy i kończyn dolnych wyżej niż w poprzednim miesiącu. Dzieje się to za sprawą integracji napięcia wyprostnego i zgięciowego, które dochodzi do linii bioder. Podczas leżenia na plecach maluszek potrafi sięgać do kolan.

Za to 5 miesięczne dziecko zbudowało już pełną integracją napięcia mięśniowego zginaczy i prostowników posturalnych. Osiągnięta w 4 miesiącu antygrawitacyjna aktywność kończyn górnych i dolnych i wypracowanie stosowanej stabilizacji w centrum ciała umożliwia chwytanie rączkami za stopy. Niemowlę chwyta krawędzie zewnętrzne stóp prawą rączką prawą stópkę i analogicznie drugą stronę. W tym okresie pojawia się również zabawa stopami po przekątnej, czyli prawa rączka łapie lewą stópkę. Możliwe jest to dzięki jeszcze wyższemu uniesieniu miednicy ponad podłoże niż dotychczas.

6 miesiąc życia to charakterystyczny okres dla wkładania palców do buzi. Literatura nazywa to rozwojem koordynacji ręka-noga-usta.  Jest to wyraz doskonałej i pełnej integracji napięcia posturalnego niemowlęcia. Jest to niezwykle ważna umiejętność dla stymulacji dotykowej i proprioceptywnej stóp. Umiejętność ta sprzyja również rozwojowi stawów biodrowych oraz bezpośrednio wpływa na rozwój, budowę i funkcję stóp. O umiejętności chwytania stóp i po co właściwie to jest napiszę w osobnym wpisie.

Czerwone lampki – co może niepokoić?

  • Gdy maluszek bawi się nóżkami i/lub stopami bez kontroli wzroku – nie patrzy na to co robią ręce, nie kieruje wzroku w dół.
  • Bawi się tylko i wyłącznie jedną rączką, ciągle tą samą.
  • Bawi się tylko jedną nóżką, ciągle tą samą.
  • Wkłada do ust tylko jedną stopę.
  • Nie prezentuje naprzemiennego kopania, ale kopie tylko jedną nóżką.
  • Nie unosi miednicy podczas zabaw kolankami, stopami czy podczas wkładania stóp do buzi.

Nie chcesz przegapić nowych artykułów na blogu? Kliknij TUTAJ i sprawdź szczegóły. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą nową treścią na blogu.

_______________________

– M. Matyja, A.Gogola, Edukacja sensomotoryczna niemowląt. AWF. Katowice 2009.
– Lois Bly, Motor Skills Acquisition in the First Year. Academic Press. United States 2003
– Rozwój i pielęgnacja – szkolenie Dobry Start

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *